Testiranjem u Beogradu, 3. septembra na Adi Ciganliji, počela su ovogodišnja testiranja kandidata za Osnovni kurs Gorske službe spasavanja Srbije. Ove godine testiranja se održavaju u septembru tokom 13 termina u 11 gradova: u Beogradu, Boru, Zaječaru, Kruševcu, Nišu, Vladičinom Hanu, Novom Sadu, Užicu, Kragujevcu, Raški i Pirotu.

Testiranjem u Beogradu, 3. septembra na Adi Ciganliji, počela su ovogodišnja testiranja kandidata za Osnovni kurs Gorske službe spasavanja Srbije. Ove godin

Detalji vezani za kriterijume fizičke spreme koji moraju biti ispunjeni na uvodnom testiranju, kao i za trajanje i strukturu kursa nalaze se na internet stranici Gorske službe spasavanja Srbije www.gss.rs/kurs.

Gorska služba spasavanja Srbije je dobrovoljna i neprofitna organizacija čiji je osnovni cilj pomoć i spasavanje u nepristupačnim planinskim i urbanim uslovima.
Spasiti ljudski život, pomoći čoveku u nevolji, osnovni je zadatak ove službe.
GSS Srbije su 1952. godine osnovali iskusni alpinisti Planinarskog saveza Srbije, dok danas službu sačinjava oko 250 aktivnih spasilaca, od kojih su mnogi iskusni planinari, visokogorci, alpinisti, sportski penjači, speleolozi, ronioci i skijaši. U svojim redovima služba ima lekare, doktore nauka, inženjere, pripadnike vojske, specijalnih jedinica policije, studente…

Dijapazon aktivnosti spasilaca je veoma širok: obavljaju traganje i spasavanje na skijaškim terenima, u opštim planinskim uslovima, vrše spasavanje iz jama, pećina i iz stena. U svojim redovima imaju spasioce koji su sertifikovani za helikoptersko spasavanje, spasilačke pse, a vrše i spasavanje u urbanim uslovima, u slučaju elementarnih katastrofa, kao što je bio slučaj tokom prošlogodišnjih majskih poplava, kada su spasioci GSS-a evakuisali i medicinski zbrinuli oko 1200 stanovnika iz područja ugroženih poplavama.

Godišnje spasioci imaju preko 1000 saniranih povreda na skijalištima i nepristupačnim planinskim terenima i oko 50 spasilačkih intervencija (pretraga i spasilačkih akcija) u svim delovima zemlje. Tokom godine spasioci obezbeđuju više od 100 planinarskih akcija, takmičenja u planinskom biciklizmu, orijentaciji, avanturističkih trka i sva ostala dešavanja koja sa sobom nose određenu dozu rizika.

Kurs za spasioce GSS Srbije je polazna obuka za sve zainteresovane planinare, speleologe, skijaše, alpiniste, ronioce i sve one koji se bave srodnim disciplinama. GSS Srbije najviše vremena ulaže u obuku, jer je dobra i kvalitetna obuka polazna tačka za stvaranje vrhunske spasilačke službe spremne da odgovori na svaki izazov. Kako bi se broj primljenih kandidata sveo na organizaciono prihvatljiv (40 kandidata), u septembru se organizuju uvodna testiranja u gradovima širom Srbije.

Obuka se održava tokom oktobra na Staroj Planini u periodu od 13. do 22. oktobra plus jedan vikend, dok na kraju sve polaznike očekuje završno polaganje u Beogradu.

Polaznici na kursu stiču osnovna znanja koja su im neophodna kako bi bili spremni da se odazovu pozivu službe i pruže pomoć onima kojima je potrebna.
Osim osnova tehničkog spasavanja kao i evakuacije skijaša sa žičare, polaznici kursa, pod budnim okom instruktora Gorske službe spasavanja Srbije, svakodnevnim šetnjama i pretragama terena ovladavaju metodama traganja za nestalim licima. Instruktori Gorske službe spasavanja prenose polaznicima znanja iz oblasti medicine i pružanja prve pomoći, orijentacije, meteorologije, kretanja u planini zimi i leti, o opasnostima koje ih tamo očekuju, upotrebi GPS-a, izradi improvizovanih transportnih sredstava, strukturi GSS-a, itd.

Višego¬dišnja tradicija i iskustvo ugrađeni su u model po kome se generacije spasilaca obu¬čavaju kako na osnovnom, tako i na naprednim spa¬silačkim kursevima.

„Postani spasilac, pridruži se!“

Testiranja su počela u subotu 3. septembra ali se kandidati mogu prijaviti sve do petka 15. septembra u 12 časova kada se zatvaraju prijave, nakon čega sledi poslednji termin ulaznog testiranja. Kako bi kandidat došao na uvodno testiranje neophodno je da se prijavi.

Raspored uvodnih testiranja se mogu videti na sajtu www.gss.rs

 

Kontakt:
Odnosi sa javnošću: Nemanja Milić 060 0369 011 pr@gss.rs
Načelnik: Marko Čalija 065 303 0220 calija.gss@gmail.com

Dodatne informacije o radu GSS Srbije i osnovnom kursu:
www.gss.rs
www.gss.rs/kurs